A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kezdeményezésére a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. szervezésében megújult a szakmai körökben közismert VOLÁN Tiszti képzés. A mintaprojekt keretében szervezett tanfolyamon négy csoportban 64 fő forgalmi tiszt, míg 3 fő műszaki tiszt végzettséget szerzett.
Az új tisztek Tasó László közlekedéspolitikáért felelős államtitkártól és Vereczkey Zoltán ügyvezető igazgatótól vehették át a tudásukat elismerő tanúsítványt 2016. július 14-én, Budapesten.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a kezdetektől támogatta az oktatást, mert fontosnak tartja, hogy a közlekedési szakmában elhivatott, a gyakorlati folyamatokat is jól ismerő középvezetők dolgozzanak, akik képesek megfelelni az autóbuszos közösségi közlekedéssel szemben támasztott elvárásoknak. A képzés célja a szolgáltatási színvonal emelése, az utasok elégedettségének növelése. Lényeges szempont volt továbbá, hogy a közösségi közlekedést operatív szinten irányító szakemberek teljes mértékben tisztában legyenek a hazai és uniós szabályokkal, követelményekkel.
Tasó László államtitkár kifejtette, hogy az autóbuszos ágazat a hazai helyközi személyszállítás meghatározó, nélkülözhetetlen közreműködője, hiszen az összes utas több mint háromnegyede velük közlekedik, az összes teljesített utas-kilométer több mint fele a nevükhöz fűződik. A közlekedésfejlesztési törekvések középpontjában az uniós elvárásokkal, szakpolitikai stratégiákkal összhangban Magyarországon is a vasút áll. A személyszállítás színvonalának emelése azonban csak úgy képzelhető el, ha az autóbuszos szolgáltatások nyújtásának összes keretfeltétele is egyidejűleg és mindenütt érezhető mértékben javul.
A forgalmi és műszaki tisztek többsége a Közlekedési Központoknál végzi a munkáját. A sikeres mintaprojekt eredményeire építve tovább folytatódik a képzési rendszer bővítése. 2016 őszétől az NFM támogatása mellett további képzési lehetőségeket kínál a KTI. Az ügyfélszolgálati modul elsősorban tréning jellegű, a szolgáltató jellegét erősítő képzés, kifejezetten azok részére, akik a közösségi közlekedésben naponta találkoznak az ügyfelekkel. A közlekedésbiztonsági modul a fenntartható közlekedést magas szinten támogató, az uniós és hazai közlekedésszakmai stratégiákban meghatározott elvárások teljesítését elősegítő oktatás.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium; Kommunikációs Főosztály)