1-2 milliárd forintnyi bírság megfizetése alól mentesülnek a jóhiszemű úthasználók, miután az Országgyűlés elfogadta az e-útdíj törvény kapcsolódó módosítását 2014. október 27-én.

A kormány március végén döntött arról, hogy a méltányos szabályozás kialakítására a fuvarozói érdekképviseletek bevonásával bizottságot hoz létre. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium előterjesztése alapján a parlamenti képviselők egyes, pontosan körülhatárolt esetekben hagyták jóvá a kiszabott e-útdíj bírságok elengedését.

A bevezetési időszakban még gyakorlatlan felhasználók viszonylati jegyet váltottak ugyan, de ezt nem mindenben a törvényben leírtaknak megfelelően, hanem késve vagy téves bevallás alapján tették. A jóhiszemű fuvarozók jogosultságukat utólag, de legfeljebb a használat észlelését követő nyolc órán belül váltották meg, vagy az előre meghatározott útvonalról funkcionálisan párhuzamos, adott esetben olcsóbban igénybe vehető szakaszra tértek le. Az ismétlődően elhibázott díjfizetés alkalmanként akár 165 ezer forintos bírság kiszabásához vezethetett. Az Országgyűlés a közérdek sérelme nélkül úgy rögzített átmeneti szabályozást, hogy a jogkövető magatartást tanúsítók nem kerülnek versenyhátrányba a díjat meg nem fizetőkkel szemben.

Az MFB-csoporthoz tartozó Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. feladata lesz a törvény végrehajtása, az ügyintézés minél gördülékenyebb lebonyolításához szükséges feltételek megteremtése. A kérelmet a törvény hatályba lépésétől számított 60 napon belül lehet majd benyújtani. A gyorsabb, hatékonyabb ügyintézés érdekében fontos, hogy a kérelmezők a NÚSZ Zrt. által elkészített, a törvényben meghatározott egyes esettípusokra külön-külön vonatkozó dokumentum csomagokat használják. A formanyomtatványok letölthetőek lesznek a hu-go.hu weboldalról, azokat a NÚSZ ügyfélszolgálati irodáiban személyesen is át lehet venni. A kérelmezőnek bírságesetenként kell a kérelmet benyújtaniuk a 12 ezer forintos szolgáltatási díj és szükség esetén az útdíj különbözet befizetése mellett.

A bírság alóli mentesítésről szóló igazolásnak kizárólag abban az esetben van helye, ha a kérelemben és mellékleteiben szereplő információk a törvénynek megfelelnek, a NÚSZ Zrt. adatbázisában foglaltakkal nem ellentétesek. A kiállított igazolás alapján a bírságot kiszabó hatóság visszavonja a bírsághatározatot. A rendőrség jár el a már befizetett bírság visszafizetése érdekében is.

A díjfizetés szándékos elkerülését az ellenőrző szervek a továbbiakban is következetesen büntetik. A tavaly július óta több mint 210 milliárd forint bevételt termelő e-útdíj rendszer finomhangolása a jogkövető felhasználókat védi. A díjfizetést egyszerűsítő fedélzeti eszközt használók száma folyamatosan nő. Tíz hazai regisztrált fuvarozóból kilenc ma már így intézi a bevallást, a probléma újratermelődésére ezért sem lehet számítani.

(NFM, Kommunikációs Főosztály, Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt., Kommunikációs Iroda)