Az új közbeszerzési szabályrendszerben számos előremutató előírás segíti az állami tulajdonon megvalósuló beruházások átlátható, gazdaságos, ésszerű lebonyolítását és a források szabályszerű felhasználásának hatékonyabb ellenőrzését – mondta el Boros Anita vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár „A közbeszerzés jövője” konferencián 2016. május 26-án, Budapesten.

2016 első negyedévében összesen 2845 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le. A korábbi évekhez hasonlóan idén is a regionális vagy helyi szintű ajánlatkérők indították a legtöbb közbeszerzési eljárást (az összes eljárás 30,3 százalékát). A közbeszerzések értékét vizsgálva a közszolgáltatók álltak az első helyen (36,1 százalékkal), őket követték a közjogi szervezetek (24,1 százalékkal).

Kép letöltéseFotó: Tusor László

A helyettes államtitkár előremutató, a gyakorlatban már az első negyedévben is egyszerűsítést eredményező szabályként emelte ki többek között az ún. in-house közbeszerzések, a feltételes közbeszerzés, a részvételi jelentkezésekben és ajánlatokban megjelenő üzleti titok kezelésének új megközelítését, a szerződésmódosítás új szabályait, és az adminisztratív terheket csökkentő szabályokat.

Boros Anita a Közbeszerzési Hatóság Tanácsának tagjaként is fontosnak tartja a szabályozási környezet és a közbeszerzési szervezetrendszer stabilitásának igényét. Hangsúlyozta: a magyar jogrendszerben előzmény nélküli, 1995-ben létrehozott közbeszerzési intézményrendszer megfelel az Európai Unió irányelveiben előírt függetlenség alapvető követelményének. A Közbeszerzési Hatóság és a keretében működő Közbeszerzési Döntőbizottság az Európai Bizottság álláspontja szerint is garanciája a közbeszerzési eljárások szakszerű, gyors és hatékony lebonyolításának.

Külön kiemelendő az állami vagyonelemeken megvalósuló közbeszerzéseknél a Közbeszerzési Hatóság új ellenőrzési funkciójának jelentősége is, melynek keretében a Hatóság figyelemmel kíséri a közbeszerzési eljárás alapján megkötött szerződések módosítását, és hatósági ellenőrzés során is számon kéri azok teljesítését.

Kép letöltéseFotó: Tusor László

Az elmúlt időszakban a Hatóság 83 közbeszerzési eljárást vizsgált meg és ezekkel kapcsolatban 7 büntetőjogi, 27 közbeszerzés jogi és 5 törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett. Az állami tulajdonú gazdasági társaságoknál a hatósági ellenőrzések során nem állapítottak meg jogsértést.

Boros Anita helyettes államtitkár elmondta, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság gyors és magas színvonalú működése kifejezetten elősegíti a közbeszerzési eljárások jogszerű lefolytatását és lezárását. A 2015-ben kezdeményezett 951 jogorvoslati eljárás közül 651 ügy fejeződött be a Döntőbizottság döntésének meghozatalával. A Döntőbizottság átlagos ügyintézési időtartama 24 nap volt. A jogsértést megállapító határozatok mindössze 14,8 százaléka ellen nyújtottak be az érdekeltek bírósági keresetet, ami az elmúlt 20 év legjobb adata. Jelentősen emelkedett a Döntőbizottság pernyertességi aránya is.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)