Gyors, államilag felügyelt, versenysemleges és megkülönböztetéstől mentes dohányellátást biztosít az egész országban a 2015. november 1-jén induló központi trafikellátó. Az új rendszerrel a trafikosok rugalmasabban, egyenlő feltételek mellett szerezhetik be a számukra ideális mennyiségű és összetételű árukészletet, szükség esetén könnyen utánrendelhetnek.

A központi trafikellátó minden hazai dohánytermék nagykereskedővel köteles szerződést kötni, így a kiskereskedők megkülönböztetés és versenyhátrány nélkül szerezhetik be árukészletüket. A pontos, szakszerű elosztórendszernek köszönhetően a nemzeti dohányboltoknak a dohánytermékek közül csak olyan választékot és akkora mennyiséget kell megrendelniük, amelyet ténylegesen el tudnak adni, beszerzéseikről tehát saját üzleti megfontolásaik és forgalmuk függvényében dönthetnek. A rendszer új elemeként a nemzeti dohánybolt tulajdonosok a Cash&Carry raktárakból a havi rendeléstől függetlenül, soron kívül megvehetik a szükséges dohánytermékeket. Az ellátó az ún. fordított árrés bevezetésével a kisebb forgalmat lebonyolító nemzeti dohányboltok részére nagyobb mértékű árrést biztosít. A nagyobb mértékű árrés az eddig a multiknál lecsapódó profit terhére növeli a trafikok bevételét és csökkenti kiszolgáltatottságukat.

A koncesszióról és a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról szóló törvények a feltételeknek megfelelő valamennyi vállalkozás részére lehetőséget biztosítottak a dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenység elvégzésére vonatkozó ajánlat benyújtására. A BAT Pécsi Dohánygyár Kft. és a Tabán Trafik Zrt. konzorciuma e lehetőséggel élve nyújtott be ajánlatot a nemzeti fejlesztési miniszternek, aki azt a kormány felhatalmazásának birtokában elfogadta.

A létrejött szerződés értelmében a koncesszióra jogosult konzorcium 2015. november elsejétől az egész ország területén végzi a dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenységet. A koncesszió 20 évre szól. A dohányellátó állami felügyeletét a fejlesztési miniszter meghatalmazása alapján az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság látja el.

Az évi 600 millió forintos koncessziós díjat a tevékenység ellátásával kapcsolatos jelentős beruházási kötelezettségeket figyelembe véve fokozatosan vezetik be. A koncessziós díj idén tízmillió forint, 2016-ban százmillió forint, majd ezt követően évente százmillió forinttal emelkedik. A koncesszió jogosultja 2021-től minden évben hatszáz millió forintot köteles koncessziós díjként fizetni. A hazai központi dohányellátó az állami bevétel mellett országosan közel 400 új munkahelyet is teremt.

Az egyszereplős ellátási rendszer más európai uniós országokban, így Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban már bizonyított hatékonysággal működik.

A megállapodással kapcsolatos dokumentumokat a tárca nyilvánosságra hozza.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)