A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. idén is teljesíti a költségvetési törvényben előírt bevételi terveket, mely egyrészt köszönhető annak, hogy az e-útdíjból származó bevételek 18 %-kal, míg az e-matrica eladások 10 %-kal növekedtek – mondta Juhász Edit nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és közműszolgáltatásokért felelős államtitkár sajtótájékoztatón, 2019. november 27-én. A NÚSZ idei bevétele várhatóan 50 milliárd forinttal növekszik, azaz a tavalyi év 315 milliárd forintról 2019. év végére 364 milliárd forintra emelkedik.
Az államtitkár beszédében kitért arra, hogy Magyarország földrajzi fekvéséből adódóan tranzitország: észak-déli és nyugat-kelet gyorsforgalmi közúti folyosók keresztmetszetében található. Ennek is köszönhető, hogy a teljes útdíjbevétel közel 50%-a a külföldiek által kifizetett díjakból tevődik ki, így a magyar állam az úthálózat bővítésének és karbantartásának költségeit a külföldiekkel tudja megfizettetni.
Juhász Edit a matrica-vásárlási készséggel kapcsolatban elmondta, hogy az e-matricatípusok közül a D1 díjkategóriára vásárolt heti (10 napos) vignetta a legnépszerűbb, ebből több mint 7,5 millió darab fogyott 2019. november 21-ig. Ez az összes idei évre eladott e-matrica 57 százalékát teszi ki. Ugyanakkor a havi e-matricákból idén eddig mintegy 13 százalékkal, éves országosból 11 százalékkal, az éves megyeiből pedig közel 9 százalékkal több fogyott az előző év azonos időszakához viszonyítva. A megyei matricák közül a Pest megyei a legnépszerűbb, több mint 1,1 millió darab értékesített vignettával. Ezt követi Fejér (mintegy 230 ezer), Győr-Moson-Sopron (közel 147 ezer), Heves (több mint 83 ezer) és Somogy megye (kb. 77 ezer) darab megyei vignettával.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológia Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte, hogy már vasárnaptól megvásárolhatóak a 2020-as országos és megyei autópálya-matricák, amelyek közül az éves matricák ára immáron nyolc éve, míg a megyei jogosultságoké 2015 óta nem emelkedtek. Hozzátette, hogy a 2019-es matricák 2020. január 31-éig érvényesek, így az autósoknak két hónap áll rendelkezésre az új jogosultság megszerzésére.
Bartal Tamás, a NÚSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy idén és tavaly félmilliárd forintnak megfelelő összeget spóroltak meg az autósok azáltal, hogy az állami társaságot és nem valamelyik viszonteladóját választották. Hozzátette: a NÚSZ jövőre elindítja térképes útvonal- és matricatervező szolgáltatását, amely alkalmazás megmutatja az ügyfeleknek a legkedvezőbb útvonalat és feltünteti az ahhoz szükséges jogosultságokat. Emellett kiterjesztik minden üzemanyagkártyára az útdíjfizetés lehetőségét.
(MTI/NVTNM Kommunikáció)