Átadták a Szársomlyó-hegyre vezető panorámasétányt és az új fogadóépületet a Villány szomszédságában található nagyharsányi szoborparkban. A beruházás eredményeként a szoborparkot övező, a Szársomlyó részét képező sziklafal peremén új panorámasétány létesült, amely lehetővé teszi a látogatók biztonságos és természetkímélő mozgását a bemutatóhelyen. A sétány a kikericsről kapta nevét, amely a hegy déli oldalának emblematikus növénye.
Emellett új, korszerű, tájba illő stílusú fogadóépület váltotta fel a korábbi egyszerű pénztárt. Az új létesítményben a szoborpark felett emelkedő hegyet és a Natura 2000 területeket, valamint a szoborparki alkotómunka történetét bemutató tárlat, közösségi tér és mellékhelyiség is található. Az épület tetején kialakított teraszról az egykori bányaudvar területén 1967 óta gyarapodó, jelenleg 130 műalkotást tartalmazó szoborgyűjtemény is megtekinthető.
A Környezeti és energiahatékonysági operatív program keretében (KEHOP), több mint nettó 170 millió forintból finanszírozott fejlesztések átadásakor Rácz András környezetügyért felelős államtitkár elmondta: a kormány a nemzeti parki igazgatóságokon keresztül folyamatosan jelentős figyelmet szentel a természet védelmének és az azzal kapcsolatos turizmus fejlesztésének.
Kiemelte: a kormányzati és az európai uniós források segítségével 2014 és 2020 között 40 milliárd forintot fordítottak természetvédelemre a nemzeti parki igazgatóságok, így száz projekt segítségével százezer hektáron javították a természeti környezet állapotát. Az Agrárminisztérium államtitkára szerint a nemzeti park igazgatóságok mára az ökoturisztika legnagyobb letéteményeseivé váltak: az ágazatot szolgáló hétszáz magyarországi létesítmény felét az igazgatóságok üzemeltetik, és évente több mint 1,6 millió regisztrált látogatót fogadnak.
Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) igazgatója felidézte, hogy az igazgatóság közel tíz esztendeje tartja fent a szoborparkot, és mindvégig a terület fejlesztésére törekedett. Reményét fejezte ki, hogy a beruházások előtt évi tízezer látogatót fogadó park a fejlesztésekkel vonzóbbá, elérhetőbbé válik a nagyobb közönség számára is. Mint hozzátette, terveik között szerepel, hogy a szoborparkban lévő alkotásokat is restaurálják.
Hargitai János országgyűlési képviselő (KDNP) rámutatott, hogy a beruházás illeszkedik a mohácsi csata ötszázadik évfordulójával kapcsolatos, várhatóan grandiózus eseményekhez és fejlesztésekhez, hiszen mind az első, mind a második mohácsi csata küzdelmei a közelben folytak, a panorámasétányról láthatók is a területek.
A szoborparkhoz kapcsolódó fejlesztések egy több mint 300 millió forintos KEHOP-projekt részét képezik, melynek keretében a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén található Natura 2000 helyszínek hálózatát népszerűsítik, természeti értékeit mutatják be új turisztikai elemekkel, pihenőhelyekkel, táblákkal, tablókkal.
(MTI/AM Sajtóiroda)