Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára, és Norbert Kurilla, a Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának államtitkára vezetésével szeptember 19-én, csütörtökön Pozsonyban tartotta 18. ülését az 1999-ben létrejött kormányközi Magyar-Szlovák Környezetvédelmi és Természetvédelmi Együttműködési Vegyesbizottság.
A testület évente egy alkalommal ülésezik, felváltva a két országban, és olyan területeken tekinti át az együttműködést, mint a környezeti elemek védelme, a környezeti hatásvizsgálat, a környezetbiztonság, a természetvédelem és tájvédelem, a területi tervezés, a hulladékgazdálkodás, a környezet-egészségügy, a földtani kérdések, a kármentesítés vagy a meteorológia. Emellett rendszeres információcsere történik a határvízi együttműködésről és aktuális környezetvédelmi ügyekről. Az együttműködés egyik eredményes területe a természetvédelem, ahol kiemelendő a határtérségi szervek jó kapcsolata. A Vegyesbizottság soros ülésén áttekintette a határ menti nemzeti park igazgatóságok (Fertő-Hanság, Duna-Ipoly, Bükki, Aggteleki) és szlovák partnereik közös projektjeit, emellett foglalkoztak az ökoturizmus továbbfejlesztésében rejlő lehetőségekkel is.
A bizottság kiemelt figyelmet szentel a környezetbiztonsági kérdéseknek. Szakmai együttműködésben jelenleg is folyik a határon átterjedő hatással rendelkező létesítmények és tervek környezeti hatásvizsgálata, ilyen például a párkányi műanyaghulladék feldolgozó vagy a bohunicei radioaktív hulladéktároló beruházás. A két ország környezetegészségügyi kérdésekkel foglakozó szervei közötti együttműködés részeként zajlik a pollenmonitorozás, valamint a parlagfű-pollen riasztási térkép készítésének közös tervezése. A magyar fél felhívta a figyelmet a szennyvíziszap Magyarországra történő behozatalának korlátozására, amelyre a hulladékgazdálkodási és környezetvédelmi szempontokon túl jelentős társadalmi igény is mutatkozik.
Elhangzott, hogy közös tervezésben elkészült a magyar-szlovák közös határtérség megújított területfejlesztési és rendezési terve, amely egyebek mellett a műszaki infrastruktúra, a közlekedés, a szállítás, a környezet- és természetvédelem vonatkozásában fogalmaz meg elképzeléseket.A testület tagjai a magyar fél javaslatára megállapodtak abban is, hogy megvizsgálják a korábban sikeresnek bizonyult környezeti oktatási és szemléletformálási együttműködés újraindításának lehetőségét.
A Vegyesbizottság következő ülését 2020-ban Magyarországon tartják.
(AM Sajtóiroda)