Dr. Simicskó István, a honvédelmi tárca vezetője hivatalában fogadta a Nemzetközi Katonai Sporttanács (CISM) elnökét, AbdulHakeem Alshino ezredest augusztus 25-én, pénteken, Budapesten.

A Nemzetközi Katonai Sporttanács (Conseil International du Sport Militaire - CISM) elnöke, a bahreini hadsereg haditengerészeti parancsnoka, aki egyben a Bahreini és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja is, a Judo Világbajnokságot megelőző világkongresszusra érkezett Budapestre, azonban a katonai szervezet soron következő, Magyarországot érintő rendezvényeivel kapcsolatban is fontos egyeztetésre került sor a Honvédelmi Minisztériumban.

Kép letöltéseFotó: Rácz Tünde

A találkozón hazánk a szervezetben lévő további szerepvállalásáról esett szó, így a november 5-én kezdődő 57. CISM Mezei Futó Világbajnokságról Balatonakarattyán, valamint a jövő évi ejtőernyős és öttusa világbajnokságokról, melyeknek szintén hazánk ad otthont.

A megbeszélés homlokterében azonban a 2023-ban esedékes CISM Nyári Világjátékok hazai rendezésének kérdése állt, melynek előzménye a témában tett tavalyi kormánybiztosi szintű látogatás a szervezet brüsszeli székházában. A kétoldalú tárgyaláson hasonló nyomatékkal szerepelt a 2020-as Kadét Világbajnokság magyarországi rendezésének témaköre is.

A CISM 1948. február 18-án, a franciaországi Nizzában alakult öt ország (Belgium, Dánia, Franciaország, Luxemburg és Hollandia) részvételével és azzal a szándékkal, hogy a katonák ne a csatamezőn, hanem sportarénákban mérjék össze erejüket. Az eredetileg európai kezdeményezés mára a világ 136 országának tagságát tudhatja magáénak. Magyarország a volt Varsói Szerződés országai közül elsőként, 1991-ben csatlakozott a szervezethez.

Kép letöltéseFotó: Rácz Tünde

A Sporttanács kötelékében főleg regionális versenyek, világbajnokságok, nyári és téli világjátékok, kadét világjátékok, futball világkupa és parasport események kerülnek megrendezésre.

A versenyeken csak aktív szolgálatban lévő katonák vehetnek részt, akik többek között légi, szárazföldi és haditengerészeti öttusában, ejtőernyőzésben, lövészetben, különböző csapat- és vízi sportágakban és harcművészeti irányzatokban mérkőzhetnek meg egymással.

(Honvédelmi Minisztérium)