A koronavírus okozta rendkívüli helyzet miatt videokonferencia keretében tartottak munkaülést az Európai Unió védelempolitikai igazgatói április 29-én, szerdán. Hazánkat a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára, dr. Németh Gergely képviselte.

A tárgyaláson két témát vitattak meg a résztvevők: áttekintették a COVID-19 világjárvány védelmi szektorra gyakorolt rövid- és hosszútávú hatásait, valamint az Állandó Strukturált Együttműködés (PESCO) keretében felmerülő legfontosabb kérdéseket.

Fotó: Rácz Tünde

A védelempolitikai igazgatók hangsúlyozták, hogy a biztonság és védelem szempontjából rendkívül fontos szolidaritást a COVID-19 járvány világméretű elterjedésének kezdete óta két területen is gyakorolják a tagállamok. Valamennyi EU katonai misszió akciótervet készített a fertőzés kezelésére felkészülve, emellett a tagállamok – katonáik biztonságának és egészségének megőrzése mellett – fent kívánják tartani műveleti szerepvállalásaikat.

A műveletben résztvevő katonák egészségének megóvása érdekében a Magyar Honvédség a közelmúltban két orvos kiküldésével támogatta a nyugat-balkáni EUFOR Althea művelet vírus elleni védekezését. A nemzetközi katonai szerepvállalás fenntartásán kívül más országokhoz hasonlóan hazánk is bevonta a hadsereget a polgári egészségügy logisztikai támogatásába, a határok védelmébe, ellenőrzésébe és a rendvédelmi erők támogatásába.

Fotó: Rácz Tünde

Az Európai Külügyi Szolgálat április elején akciócsoport felállítása mellett döntött, ami a COVID-19 járvány elleni harcban a civil hatóságoknak nyújtott nemzeti katonai segítségnyújtáshoz kapcsolódó információcserét segíti elő.

Hozzászólásában dr. Németh Gergely üdvözölte az akciócsoport létrejöttét és jelezte, hogy annak munkájában, az információk megosztásában Magyarország aktívan részt vesz. Kiemelte, hogy az Európai Unió által vezetett műveleteknek továbbra is hozzá kell járulnia az Európát körülvevő válságzónák stabilizációjához és ebből hazánk is kiveszi a részét. Felhívta továbbá a figyelmet a Nyugat-Balkán stabilitásának fontosságára, amely most is Magyarország fókuszában van – ezt a régiónak nyújtott segélyek is alátámasztják.

Fotó: Rácz Tünde

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a világjárvány által okozott kihívások mellett azt is folyamatosan elemezni kell, hogy a járvány megszűnése után milyen, például  a védelmi költségvetéseket érintő hatásokkal kell számolnia az EU tagállamainak.

Az ülés másik irányadó témája az Európai Unió védelmi kezdeményezéseinek zászlóshajóját jelentő PESCO volt. A védelempolitikai igazgatók áttekintették az aktuális fejleményeket, különös tekintettel az éves főképviselői jelentésre és a kezdeményezés keretében jelenleg zajló stratégiai felülvizsgálatra. A felek üdvözölték a végrehajtás irányába tett fokozatos tagállami lépéseket és egyetértettek abban, hogy a PESCO sikere érdekében eredmény orientált megközelítést kell alkalmazni.

Fotó: Rácz Tünde

A helyettes államtitkár elmondta, hogy az Állandó Strukturált Együttműködést Magyarország az európai védelmi képességfejlesztés központi pillérének tekinti, ezért a kezdeményezés sikerében érdekeltek vagyunk, ahhoz aktívan hozzájárulunk.

(honvedelem.hu)