Kötelességünk emlékezni a katonahősökre - hangoztatta Simicskó István honvédelmi miniszter csütörtökön a Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán a halottak napja alkalmából rendezett kegyeleti gyertyagyújtáson.
"Az emberek nem szeretnek szomorúak lenni, de épp ettől vagyunk igazán emberek, hogy a szomorúságot is el kell tudnunk viselni" - mondta a miniszter az emlékezés fontosságáról.
Hozzátette, a szomorúság nagy erő, ha szomorúak vagyunk, képesek vagyunk messzebbről látni a dolgokat, az igazságot jobban észrevenni, és egyszerre emberibb lesz minden.
Simicskó István kitért arra is: azok a katonák, legyenek bármely nemzet fiai, akik Magyarországon estek el, vagy azok a magyar katonák, akik távol a hazától estek el, ismerték a legfőbb parancsot: "mindent adj oda a hazádért".
A miniszter a katonalétről szólva felvetette: hogyan lett a magát védő emberből katona, miért verekedtek, tusakodtak egymással az emberek a történelem során.
Mint mondta, kezdetben a létért, az életben maradásért folyt harc, majd amikor kialakultak az államok, a nemzetek, már más jelentette a motivációt: a terület, a hatalom, a pénz.
Kijelentette: az elmúlt évszázadok bebizonyították mindannyiunk számára, hogy sok-sok véráldozat árán sikerül békét teremtenünk.
Simicskó István szerint az emberiség tanult a hibáiból, a háborúk tapasztalatait levonta. Úgy fogalmazott: bízik abban, hogy valóban békés világot építhetünk a jövőben. Ez nem lenne lehetséges azoknak a hősöknek köszönhetően, akik életüket adták a saját, a hazájuk igaz ügyéért; az ő harcuknak, áldozatuknak, életüknek köszönhető, hogy ma béke van, sőt, szövetségi erő köti össze az egykoron ellenséges nemzeteket - tette hozzá emlékező beszédében a honvédelmi miniszter.
(MTI)