A Capable Logistician 2015 hadgyakorlat egyértelműen jelzi, hogy Magyarország a NATO elkötelezett szövetségese - jelentette ki Hende Csaba a hadgyakorlat csütörtöki bemutatója után tartott sajtótájékoztatón Várpalotán.

A hadgyakorlatot a helyszínen nézte meg Áder János köztársasági elnök és Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke is.

Hende Csaba úgy fogalmazott: a magyar kormány védelmi politikája egyértelmű, a NATO walesi konferenciáján vállalt kötelezettségeit teljesíti Magyarország. Hozzátette, 2016-ban 50 milliárd forinttal, mintegy 22 százalékkal nő a Honvédelmi Minisztérium költségvetése.

A miniszter az 1800 katona, 600 technikai eszköz, összesen 32 szövetséges és partnerország részvételével zajló gyakorlat fontosságáról azt mondta, az ország biztonsága, védelme a honvédség erején és a szövetségesi együttműködésen alapszik. A gyakorlat nagyszerű lehetőséget kínál a kiképzésre és a valós többnemzeti műveletekre való felkészítésre, és egyben erősíti a magyar honvédség védelmi képességét - tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: Rácz Tünde

Rámutatott, Magyarország számára kiemelkedően fontos ez a gyakorlat, hiszen az általános célokon túl a visegrádi négyek által 2016 első félévében készenléti szolgálatot adó harccsoport értékelési folyamatához is hozzátartozik.

Úgy fogalmazott: a várpalotai "0" ponti lőtéren csütörtök délelőtt tartott bemutatón tapasztaltak meggyőzőek voltak. Mind a magyar, mind pedig a többi nemzet katonái kiválóan felkészültek a feladatokra - jelentette ki Hende Csaba.

A sajtótájékoztató után újságírói kérdésekre válaszolva Hende Csaba kijelentette, a jelenlegi állapot szerint a Magyar Honvédség nem kapott feladatot a magyar-szerb határon semmiféle építmény felállítására.

A miniszter beszélt a Gripen-balesetek hatásairól is. Közölte, ezek a szlovén légtérben folytatott biztosítási tevékenységben nem okoznak fennakadást, hiszen ezt a feladatot az egyébként is szolgálatban levő készenléti erőkkel Kecskemétről látják el.

Kép letöltése

Hende Csaba azt mondta: a legnagyobb kihívást a szeptember és december közötti, az észt, a lett és a litván légtérbiztosításban való magyar részvétel jelenti, de "vállalásainkat fenntartjuk, azokat teljesíteni fogjuk". Hozzátette, elképzelhető, hogy a balesetek miatt különleges intézkedésekre, átütemezésekre és adott esetben svéd partner segítségére is szükség lehet.

A gyakorlatokra kitérve arról is beszélt, hogy a légi utántöltő képesség begyakorlására most kapnak első ízben kiképzést a magyar pilóták. Erre utántöltő gépet bérelnek, és mivel az egyik magyar kétüléses Gripen a tavaszi baleset miatt nem tud felszállni, a svéd partnerek bocsátanak rendelkezésre egy ugyanilyen típusú vadászrepülőt.

A miniszter szólt a pilótasisakok éjjellátó képességgel való ellátásáról, valamint arról is: a kormány mintegy 3,5 milliárd forinttal támogatta a levegő-föld csapásmérés növelését, amely precíziós lézerirányítású bombákkal történik. Hende Csaba hangsúlyozta: ezzel a fejlesztéssel olyan képességre tesz szert a magyar légierő, ami a térségben egyedülálló.

(MTI)