Megalakult az MH Katonai Rendészeti Központ, Mergancz Sándor dandártábornok parancsnoksága alatt. A központparancsnok ünnepélyes kinevezésekor, február 29-én, hétfőn a Petőfi Sándor laktanyában jelen volt dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök.
Az állománygyűlésen elhangzott, hogy a március elsejével megalakuló központ alaptevékenységei közé tartozik a rendészeti és a bűnüldözési feladatok mellett például Magyarország függetlenségének, területi épségének és határainak katonai védelme, a nemzetközi szerződésekből fakadó közös védelmi és békefenntartói megbízások ellátása, valamint a nemzetközi jog szabályaival összhangban humanitárius tevékenység ellátása, védelmi képesség fenntartása, illetve fejlesztése. A dandár jogállású katonai szervezet élére Mergancz Sándor a Terrorelhárítási Központ állományából érkezett a parancsnoki pozícióba.
Dr. Benkő Tibor vezérezredes elmondta: a központ felel a személyi állomány fegyelméért, a különböző helyőrségekben való megjelenéséért, a technikai eszközök ellenőrzéséért. Az országos illetékességű szervezet megalakulására azért is szükség volt, hogy a fegyelem és a rend ellenőrzése egységes szempontok alapján történjen. Hozzátette, hogy egy olyan központot szeretne látni, amely teljes mértékben betölti a rendeltetését, munkatársai pedig fegyelmezetten, kifogástalan öltözékben, határozottan lépnek fel. Dr. Benkő Tibor szólt arról is, hogy most – a menekültválság és a terrorfenyegetés idején – olyan katonákra van szükség, akikre büszkék lehetünk.
A kinevezett parancsnokkal kapcsolatban megjegyezte: Mergancz Sándor tapasztalatai lehetővé teszik, hogy az új szervezet eljárásrendje közelebb kerüljön a katonai rendőrségéhez, hiszen nem titkolt szándék, hogy a külföldi kiküldetések során a központ munkatársai alkalmasak legyenek katonai rendőrként is eljárni.
Mergancz Sándor dandártábornok az elmúlt 30 évben a rendőrségnél és a belügyminisztériumnál, a Somogy megyei rendőr-főkapitányi megbízatása után pedig a Terrorelhárítási Központnál dolgozott. Szolgálati ideje alatt közel négy évet töltött a Balkánon ENSZ-missziókban – tette hozzá. Egy jól működő elitegységet, egy csapatot szeretne építeni, amihez elvekre, következetes parancsnoki munkára, egymás tiszteletére van szükség, ugyanakkor erősnek is kell lenni, mind fizikai, mind pszichikai értelemben, hiszen csak ezek adhatnak alapot a határozott fellépésnek.
(Honvédelmi Minisztérium)