A Magyar Honvédség több ezer fő foglalkoztatásával vállal szerepet a kormány válságkezelő programjában – többek között erről is beszélt Benkő Tibor honvédelmi miniszter május 19-én, kedden a szentendrei MH Altiszti Akadémián.

A Magyar Honvédség több ezer fő foglalkoztatásával vállal szerepet a kormány válságkezelő programjában – többek között erről is beszélt Benkő Tibor honvédelmi miniszter május 19-én, kedden a szentendrei MH Altiszti Akadémián.

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség érintett vezetői, valamint a Megyei Védelmi Bizottságok titkárai részére tartott tájékoztatójában Benkő Tibor méltatta a Magyar Honvédség szerepét a koronavírus-járvány elhárításával kapcsolatos feladatokban. Mint mondta: minden területen, ahol a katonák megjelentek, eredményes együttműködésről és sikeres védekezésről tudnak beszámolni.

Ezt követően a miniszter ismertette a magyar kormány gazdaságvédelmi akciótervének legfőbb területeit, ezen belül kiemelve a munkahelyteremtést, amelyben a Magyar Honvédség is jelentős szerepet vállal. Benkő Tibor emlékeztetett: a haderő célja továbbra is az, hogy aki katonai szolgálatot kíván vállalni, megkapja az ehhez szükséges támogatást.

Kép letöltéseFotó: Ruzsa István

A Magyar Honvédségben jelenleg kétféle beáramlási lehetőség van: az egyik, a hivatásos és szerződéses, a másik pedig az önkéntes tartalékos katonai szolgálati forma – emelte ki a honvédelmi miniszter, hozzátéve: a harmadik, most megalkotott szolgálati forma a munkahelyet kereső és elhelyezkedni szándékozó állampolgárokra vonatkozik.

Benkő Tibor kiemelte: a frissen létrehozott speciális önkéntes tartalékos katonai szolgálatra a toborzóirodákban lehet jelentkezni, majd egy egyszerű orvosi szűrővizsgálatot követően a jelentkezők 6 hónapos képzésen vesznek részt. Hozzátette azt is: amíg a szerződéses és önkéntes tartalékos katonák esetében létezik szerződéskötési díj, ez az új szolgálati formára jelentkezők esetében nincs. Ha pedig a jelentkező hat hónap után úgy dönt, hogy elhagyja a Magyar Honvédség kötelékét, semmiféle szankciót nem alkalmaznak vele szemben.

A tárcavezető ismertette: a speciális önkéntes tartalékos katonai szolgálatra felvételt nyert katonák három ciklusban végzik hat hónapos kiképzésüket, amely alapkiképzésből, általános lövész kiképzésből és szakkiképzésből áll. Ez idő alatt a katonák bruttó 161 ezer forintos illetményt kapnak. A felkészítés az ország huszonöt pontján folyik majd. A hat hónapos kiképzést követően a katonák eldönthetik, hogy folytatják-e a szolgálatot, vagy visszatérnek a polgári életbe.

Kép letöltéseFotó: Ruzsa István

„A mi dolgunk és kötelességünk, hogy segítsük a munkahelykeresőket a céljaik teljesítésének támogatásában, és elgondolásaik figyelembevételével álljunk rendelkezésükre” – mondta a tárcavezető, aki feladatszabásában meghatározta a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség Parancsnoksága, valamint a Megyei Védelmi Bizottságok titkárainak ezzel kapcsolatos feladatait.

Ennek megfelelően a Honvédelmi Minisztérium feladata, hogy biztosítsa a feltételeket a Magyar Honvédség Parancsnoksága részére, gondoskodjon a toborzáshoz szükséges anyagokról, valamint megszervezze a kommunikációt. Az infrastrukturális feltételek biztosítása, a jelentkezők bevonultatása, a kiképzési és ellátási feladatok, a kiképzési ciklusok végén az összegyűjtött tapasztalatok felterjesztése a Magyar Honvédség Parancsoksága hatáskörébe tartozik majd. A Megyei Védelmi Bizottságok titkárainak feladata, hogy folyamatosan tájékoztassák a kormánymegbízottat az elért eredményekről, valamint tartsák a kapcsolatot a Megyei Kormányhivatalok Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztályával.

Végezetül Benkő Tibor emlékeztetett: a haza védelme, értékeink, szeretteink megóvása mindannyiunk kötelessége. „Éppen azért veszünk részt ebben a munkahelyteremtési programban, hogy minél több olyan magyar állampolgárt tudhassunk sorainkban, akik a haza iránti elkötelezettséget fontosnak tartják” – tette hozzá.

(honvedelem.hu)