Húsz év után, 2015. április elsején, Magyarország sikeresen befejezte a békefenntartói feladatokban való részvételét Egyiptomban, a Sínai-félszigeten.

A Magyar Honvédség egyik legrégebbi missziója ért véget a mai napon: Magyarország 1995 óta vett részt a közel-kelet békéjét szavatoló Többnemzeti Erő és Megfigyelők (Multinational Force and Observers, MFO) kontingensében. Az MFO az Egyiptom és Izrael közötti békeszerződés betartásának megfigyelése és ellenőrzése érdekében jött létre.

A rendszerváltást követően hazánknak ez volt az első katonai missziója, ahol kontingenssel járult hozzá egy békefenntartó feladat végrehajtásához. Ugyanakkor ez volt az első alkalom, amikor a magyar katonák fegyveres békefenntartó misszió keretében kiemelt katonai rendészeti feladatokat láthattak el. Az április 1-jén megtartott ünnepélyes búcsúztatón a közösen szolgálatot teljesítő magyar katonákról és rendőrökről minden nemzetközi partner elismerően nyilatkozott. A két évtized alatt a magyar kontingens által végzett feladatokat a jövőben kanadai katonai-rendészek folytatják majd.

Az elmúlt esztendőben az afganisztáni NATO művelet átalakulásával, illetve a megváltozott nemzetközi környezet miatt megtörtént a Magyar Honvédség nemzetközi békeműveleti jelenlétének átfogó felülvizsgálata. Ennek eredményeként a békefenntartói tevékenység hangsúlya a Nyugat-Balkánra tevődött át. Jelenleg a műveletben lévő magyar katonák mintegy kétharmada a Nyugat-Balkánon (Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában) teljesít szolgálatot. Az MFO-ból történő kivonulás is e koncepció szerves részét képezi.

A Magyar Honvédség valamennyi missziója erősíti a hadsereg védelmi képességét. Jelenleg mintegy 700 katona teljesít szolgálatot különböző küldetésekben, mellettük több mint száz jól felkészült katona dolgozik az ENSZ, az EU és a NATO központjaiban, parancsnokságain. A missziókban lévők közül minden tízedik ENSZ-, körülbelül 30 százalékuk EU-, míg a fennmaradó 60 százalék NATO-vezetésű békeműveletekben vesz részt. Az afganisztáni és koszovói NATO műveleteken túl, a Magyar Honvédség részt vesz ENSZ műveletekben a Nyugat-Szaharában, Libanonban és egy majdnem 80 fős kontingenssel Cipruson. A magyar katonák aktívan közreműködnek az Európai Unió válságkezelő műveleteiben: Grúziában, Maliban, Kongóban, Szomáliában és a Közép-afrikai Köztársaságban.

(Honvédelmi MInisztérium)