A mai kor politikusainak is példát mutatott Tisza István egykori miniszterelnök a bátor és határozott kiállásával – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter október 30-án, pénteken, Budapesten, a Parlament Felsőházi termében tartott „Tisza István, két korszak határán” című konferencián.

A miniszter az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága által szervezett rendezvényen elmondta: Tisza István azon fontos történelmi személyek körébe tartozik, akik ismerték a legfontosabb parancsot: „mindent, mindig adj oda a hazádnak!” A jelleme egyik fontos tényezője volt a hazaszeretet a határozottsággal, a döntésképességgel és a bátorsággal kiegészülve. Ugyanakkor a kor, amelyben élt és dolgozott olyan súlyos kihívások elé állították, hogy – a miniszter szerint – nem hozhatott meg más döntéseket, mint amelyeket végül meghozott.

Kép letöltéseTisza István azon fontos történelmi személyek körébe tartozik, akik ismerték a legfontosabb parancsot: „mindent, mindig adj oda a hazádnak!” Fotó: Dévényi Veronika

Simicskó István felidézte, hogy az egykori miniszterelnök még frontszolgálatot is vállalt az első világháborúban, hogy elsőkézből szerezzen tapasztalatokat. Ugyanakkor ez példamutatás is volt a kor politikusainak és bátor tett az emberek szemében – tette hozzá.

„Életével példát mutatott sokunknak, a ma politikusainak is például felelősségvállalásból és bátor kiállásból, s ezek azok a fontos emberi karakterjegyek, amelyek szerintem időtállóak kell, hogy legyenek” – mondta, hozzátéve, hogy erre kell oktatni a gyerekeket is. Szólt arról is, hogy most is egy „zavaros” időszakot élünk, ezért nagyon fontos a tisztánlátás, amiben a történészek sokat segíthetnek.

Kép letöltéseFotó: Dévényi Veronika

A tárcavezető rámutatott: az egykori miniszterelnök három merényletet is túlélt, végül a vértelen Őszirózsás forradalom egyetlen áldozata lett, amikor katonák végeztek vele a saját otthonában. „Azt hiszem, hogy ő maga is úgy érezhette, valahol sorsszerű volt ez, hiszen a karakteres kiállás sok esetben nem talál megértésre és a háború okozta traumák is nagyon feltorlódtak akkorra” – mondta, azzal együtt, a halála körül máig sok tisztázatlan kérdés van.

A rendezvényen mások mellett jelen volt dr. Boross Péter volt miniszterelnök, miniszterek és politikusok; a konferencia fővédnöke pedig Kövér László, az Országgyűlés elnöke volt. Az előadók között szerepelt több tagja is a Magyar Tudományos Akadémiának, akik bemutatták például a Tisza Istvánt és ellenfeleit, az akkori magyarországi nemzetiségeket és a Nagy Háborúban betöltött szerepét.

(Honvédelmi Minisztérium)