„A repülésbiztonság minél magasabb szintű, az illetékes polgári szervezetekkel közös együttműködésben megvalósuló szolgálata megkívánja, hogy a fiatalok a legmodernebb technikákon képezzék magukat” – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter március 24-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a HungaroControl 3D-s toronyszimulátorának átadó ünnepségén.
Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója részvételével adta át a HungaroControl a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) kampuszán elhelyezett 3D-s toronyszimulátorát csütörtökön, Budapesten.
A Hungária körúti objektumban emellett együttműködési megállapodásokat írt alá a honvédelmi tárca vezetője és a HungaroControl vezérigazgatója. Mint az ünnepélyes tájékoztatón elhangzott, a HungaroControl és jogelődei, valamint a honvédelmi tárca között több évtizedre visszatekintő eredményes együttműködés alakult ki, amelynek újabb mérföldköve a mostani átadás.
Simicskó István úgy fogalmazott: a Magyar Honvédség alapfeladata hazánk védelme földön, vízen és levegőben, s a haderő a civil szférával közösen, a polgárokkal együttműködve keresi a megfelelő választ arra, miként láthatja el a lehető leghatékonyabban e rendeltetését. A repülésbiztonság minél magasabb szintű, az illetékes polgári szervezetekkel közös együttműködésben megvalósuló szolgálata megkívánja, hogy a fiatalok a legmodernebb technikákon képezzék magukat. Jelen együttműködés is ezt szolgálja.
A honvédelmi miniszter kiemelte: mint a brüsszeli események mutatják, manapság mindenre fel kell készülni, és mindent meg kell tenni Magyarország biztonságának érdekében. Mint rámutatott, a mostani egy nagyon fontos lépés ennek során, mindemellett pedig a szimulátor elhelyezése tovább emeli az NKE-n folyó képzések színvonalát, hiszen az egyetem új tudásközponttal bővül.
Seszták Miklós szintén méltatta a polgári és katonai légi irányítás régi és hatékony együttműködését, és a szimulátor átadásának fontosságát hangsúlyozta.
Szepessy Kornél a magyar katonai és polgári légiforgalmi együttműködés történetét felidézve emlékeztetett: hazánkban elsőként vezették be a rugalmas légtérhasználatot a Varsói Szerződés volt tagállamai között, beleértve ebbe az erre vonatkozó szabályozást is, amely mindkét fél számára megfelelő feltételeket biztosított.
A felek azóta is folyamatosan bővítik együttműködésüket a fejlődés, az innováció iránti erős elkötelezettség szellemében: jó példa erre, hogy 2012 májusa óta a katonai repülőterek légiforgalmi irányítói számára is általános a szimulátoros képzés a HungaroControl 3D-s toronyszimulátorának bázisán.
Azóta már a pápai, a kecskeméti és a szolnoki légiforgalmi irányítók is részt vettek e kurzuson. Új szintet jelent, hogy a HungaroControl most a katonai fél által üzemeltetett objektumban helyezte el toronyszimulátorát, amelyen hosszú évekig tanulhatnak majd civilek és katonák egyaránt – egészen addig, amíg közösen nem vezetik be a magyar repülőtereken a távoli toronyirányítás megoldását, és fel nem építik az ahhoz szükséges szimulációs berendezéseket.
Mint Simicskó István és Szepessy Kornél elmondta, a felek által aláírt stratégiai partnerségi megállapodás sok, konkrétan is megfogalmazott új fejlesztésről rendelkezik, célja pedig az, hogy stratégiai időtávon közös és modern alapra helyezze a katonai és polgári légiforgalmi irányítást, annak rendszereit, a szakszemélyzet képzését és felkészültségét.
A szintén aláírt másik megállapodásban az aláírók arról rendelkeznek, hogy pénzügyi forrásokkal is hozzájárulnak a konszolidálódó európai és ázsiai iparágban a százéves magyar légiforgalmi irányítás stratégiai időtávon való fennmaradásához.
(Honvédelmi Minisztérium)