Közös nyilatkozat tett Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, Németh Szilárd, a térség országgyűlési képviselője, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke, valamint Borbély Lénárd, a főváros XXI. kerületének polgármestere március 26-án a Magyar Honvédség toborzó- és érdekvédelmi irodájának csepeli nyitásáról.
Budapesten eddig egyedüliként a Magyar Honvédség Alkotás utcában működő irodája végezte a régió valamennyi toborzó feladatát. Az iroda ügyfélszolgálatán évente több ezer fő fordul meg, munkatársai eddig több száz rendezvényen vettek részt, ahol tájékoztatni tudták az érdeklődőket a katonai pálya által nyújtott lehetőségekről.
A március 26-án, a Csepeli Önkormányzat épületében rendezett átadó ünnepségen elhangzott: a kapuit várhatóan egy hónap múlva megnyitó, a II. Rákóczi Ferenc úton működő iroda több funkciót is ellát majd. Egyfelől új helyszínt biztosít a fiatalok honvédelemmel kapcsolatos ismereteinek bővítéséhez, illetve az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszer nyújtotta lehetőségek megismertetéséhez, másfelől tehermentesíti az Alkotás utcai irodát.
Az új iroda célja továbbá egy olyan ügyfélszolgálati mintarendszer kialakítása Budapesten, amely képes a katonai toborzás, az érdekvédelmi és kegyeleti tevékenység ügyintézése mellett a honvédelmi neveléssel, honvédelmi sportokkal, a kadétprogrammal kapcsolatos feladatokat is ellátni.
Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter az átadáson elmondta: az iroda megnyitása szervesen illeszkedik a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programba, amelynek prioritásként kezelt eleme az önkéntes alapon szerveződő területvédelmi tartalékos rendszer kiépítése, és az ország valamennyi járásában – beleértve a budapesti kerületeket is – egy területvédelmi egység felállítása. „A legfontosabb célunk az, hogy a Magyar Honvédség 2026-ra 30 ezer fős aktív és 20 ezer fős tartalékos állománnyal rendelkezzen. A civil társadalom, és főleg a fiatalabb generációk eléréséhez az egyik legfontosabb feladatunk a jól működő, megfelelő szakmai felkészültségű toborzás kiépítése. Ennek érdekében számos programon, eseményen veszünk részt, azonban fontos, hogy a toborzási rendszernek legyenek állandó helyszínnel rendelkező bázisai is” – hangsúlyozta Dr. Simicskó István, hozzátéve, hogy ezek egyike lesz az új toborzóiroda is, amelynek helyiségét a kerületi önkormányzat biztosítja a Magyar Honvédség részére. A honvédelmi miniszter rámutatott: a toborzási rendszernek máris vannak kézzelfogható eredményei, a fiatalok egyre szélesebb rétegével sikerül megismertetni a honvédelmet, mint nemzeti ügyet, s egyre többen látják, hogy a katonai hivatás kiszámítható, stabil életpályát biztosíthat számukra.
Németh Szilárd országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke a nyilatkozat aláírása alkalmából elmondta: az új iroda gondolata mindössze két hónapja vetődött fel, ám a megvalósítás annyira gyors ütemben halad, hogy az előkészítő munka gyakorlatilag befejeződött, minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy az iroda rövid időn belül meg tudja nyitni kapuit.
A képviselő felidézte, hogy Csepel régi katonai hagyományokkal rendelkezik, s bár a kerületben lévő katonai intézményeket megszüntették, most új távlatokban gondolkodhat a térség. „Sikerül új fejezet nyitnunk, ráadásul a szándék mögött egy rendkívül erős társadalmi beágyazottság is áll, hiszen ebben erőt, jövőt, lehetőséget lát mindenki” – mondta az országgyűlési képviselő, kiemelve, hogy napjainkra mind a honvédelem ügye, mind a Magyar Honvédség rendkívül hangsúlyos tényezővé váltak.
A tájékoztatón az is elhangzott, hogy az együttműködés a jövőben is folytatódik a tárca és a kerület között: a Honvédelmi Sportszövetség egyik bázisaként Honvédelmi Sportközpontot létesítenek Csepelen, ahol a leendő lőtér létesítése mellett több más, a honvédséghez köthető sportolási lehetőséget biztosítanak a kerületben és annak vonzáskörzetében élők számára.
(Honvédelmi Minisztérium)