A honvédelmi tárca megérti, hogy Szekeres Imrének - amióta nem országgyűlési képviselő - nem áll módjában behatóan foglalkozni a honvédelem ügyével. Felkészületlensége ugyan érthető, az az önbizalom viszont nem, ahogy a tények ismerete nélkül megnyilatkozik a Magyar Honvédség képességeit illetően. A Honvédelmi Minisztérium a volt szocialista országgyűlési képviselő tájékozatlanságának betudható valótlan állításait a következőkben cáfolja:
1.) A honvédelmi tárca a szocialista kormányokkal ellentétben folyamatosan biztosítja a szükséges üzemanyagot ahhoz, hogy a Magyar Honvédség Gripen vadászrepülőgépei előírt légtérvédelmi és kiképzési feladataikat el tudják látni.
2.) A Gripen flotta pilótáinak repült és szimulátorban eltöltött óraszámai a 2010-es kormányváltás óta ugrásszerűen emelkedtek, köszönhetően Honvédelmi Minisztérium ezeken a területeken tett intézkedéseinek. A szerencsétlenül járt két vadászrepülőgép pilótája az állomány legfelkészültebb és legtöbb repült óraszámmal rendelkező tagjai közé tartozik. Ugrik Csaba dandártábornok, a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka, oktatópilóta, mind a Magyar Honvédség, mind a saját megítélése szerint is tökéletesen felkészült és alkalmas volt az adott repülési feladat végrehajtására amellett, hogy 2014. február 7. és 2014. július 27. között Rómában a NATO Defence College vezérkari tanfolyamán vett részt.
3.) A Magyar Honvédség 2010 óta folyamatosan rendelkezett, rendelkezik és rendelkezni is fog a magyar légtér ellenőrzéséhez és védelméhez, valamint vállalt nemzetközi feladatainak ellátásához szükséges mennyiségű bevethető Gripen vadászrepülőgéppel.
4.) Valamennyi vadászgépet – az utóbbi időben tapasztalt meghibásodást és a balesetet követően – a Magyar Honvédség és a svéd gyártó szakemberei felülvizsgálták. Az eljárás alatt a Gripenek folyamatosan biztosították a magyar légtér védelmét. A biztonsági felülvizsgálatok lezárultát követően a kiképzési repülések is újra elkezdődtek.
5.) A Gripenek üzemeltetésére, a légtér védelemére és a valamennyi vállalt nemzetközi feladat végrehajtására a források rendelkezésre állnak. A szükséges beszerzéseket a tárca lekötötte. Amennyiben valamennyi beszállító tartja a vállalt határidőt, a kiképzési feladatok átütemezésével Magyarország mind a Baltic Air Policing, mind a V4 EU Battle Group keretében foglaltakat teljesíteni tudja és fogja.
6.) A 2010-ben hivatalba lépett honvédelmi vezetés a szocialisták által elhanyagolt Gripen flottát folyamatosan fejlesztette és fejleszti. Ennek érdekében még 2012-ben újratárgyalta és módosította az ún. Gripen bérleti megállapodást. Ennek köszönhetően már 2026-ig biztosított, hogy ezek a negyedik generációs vadászgépek őrzik hazánk légterének szuverenitását. A vadászgépek eszköztára új képességekkel is bővült (pl. precíziós bombák, éjjellátó képesség). Mind pilóták, mind repülőműszakiak utánpótlása folyamatosan biztosított és tovább nőtt a felkészültséget biztosító repült és szimulátorban eltöltött órák száma. A 2015. július 1-jén induló illetményfejlesztés keretében további lehetőséget teremt a Honvédelmi Minisztérium, hogy még versenyképesebb jövedelmet biztosítson a pilóták és a műszaki állomány számára.
7.) A nemzeti ünnepekhez kapcsolódó állami rendezvények megszervezésének feladatát a Honvédelmi Minisztérium 2014. júniusában vette át. Ennek költségeit a honvédelmi feladatokra szánt forrásokon felül biztosítja a költségvetés, tehát egyáltalán nem a Magyar Honvédségtől vagy a honvédelmi feladatoktól von el forrást a rendezvények megszervezése. A tárca takarékos gazdálkodását mutatja, hogy még a nemzeti ünnepekre kapott többletforrásokat sem használta fel teljes egészében a minisztérium.
(Honvédelmi Minisztérium)