Június elsején kezdődött és három hétig tart a XXIX. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (IMOC) a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központban.

A tanfolyam 25 hallgatója közül 14 fő külföldi, akik nyolc országból érkeztek (Egyiptom, Spanyolország, Ausztria, Németország, Szerbia, Izrael, Kanada, Türkmenisztán), hogy részt vegyenek a nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő népszerűségnek örvendő tanfolyamon. A siker fokmérője a kibocsátott hallgatók tudása, az őket küldő országok elismerése, valamint a pályázatra jelentkező külföldi és magyar hallgatók tanfolyamról-tanfolyamra egyre növekvő száma.

A Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam az ENSZ Békeműveleti Főosztály (UN DPKO) által elismert, akkreditált kiképzési rendezvény, amely minden tekintetben megfelel az ENSZ által támasztott szigorú kiképzési normáknak és követelményeknek.

Kép letöltéseFotó: Sebők Tünde

A tanfolyam első hetében elsősorban elméleti foglakozások kerülnek levezetésre, amelyek megfelelő alapot biztosítanak a későbbi – egyre nehezebb és komplexebb – gyakorlati feladatok és foglakozások sikeres végrehajtásához. A hallgatók megismerkednek többek között az ENSZ békefenntartó tevékenységének alapjaival, a missziók megalakulásának, létrehozásának folyamatával és a békefenntartó műveletekben résztvevő különböző szervezetek feladatrendszerével. A megfigyelői tevékenységhez kapcsolódóan levezetésre kerülnek a járőrözéssel, kivizsgálással, információgyűjtéssel és egyéb specifikus területekkel foglakozó előadások. A katonai megfigyelők fegyvertelen volta miatt kiemelt figyelmet kap a tárgyalástechnika és a tolmácskezelés elmélete és gyakorlata is, valamint a kulturális különbségek kezelése.

A gyakorlati foglalkozások sorában található angol nyelvű rádió híradás, megfigyelőpont üzemeltetése, aknaismereti foglalkozás, szituációs tréning, komplex járőrgyakorlat Egerbakta térségében, helikopteres légi-felderítés a szolnoki MH 86. Szolnok Helikopter Bázis együttműködésével a környékbeli települések felett. A tanfolyam végén a hallgatók egy valósághű, életszerű „forgatókönyv” alapján végrehajtott zárógyakorlat keretében adnak számot a megszerzett tudásukról, és itt bizonyíthatják be rátermettségüket.

Kép letöltése

A tanfolyam nemzetközi jellegét nemcsak a hallgatói állomány, hanem az oktatói csoport összetétele is jól demonstrálja. Az állandó oktatói csoportban a magyar kiképzők mellett finn, horvát, német és szerb instruktorok is átadják a világ számos pontján az ENSZ égisze alatt megszerzett tudásukat a tanfolyam során egyre inkább összeforrott csoportoknak, „Team”-eknek.

A Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam képzésének célja, hogy olyan leendő ENSZ- megfigyelők kerüljenek ki a különböző missziókba, akik professzionális módon el tudják látni békefenntartói feladataikat, képesek a tárgyalás módszerével megoldani olyan helyzeteket, amelyek esetenként akár a felfegyverzett katonák számára is veszélyes kihívást jelentenek.

(Honvédelmi Minisztérium)