A tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezték a MINNOTECH építésügyi konferenciát az ágazat meghatározó szereplői számára. A Miniszterelnökség elkötelezett a magas műszaki és minőségi értéket képviselő, innovatív építés mellett, éppen ezért fontosnak tart minden olyan lehetőséget, ahol az építésügyi szakemberek, valamint a jogalkotó és a jogalkalmazók párbeszédet folytathatnak egymással a közösen kialakított célok és irányelvek érdekében.

A Velencén megrendezett MINNOTECH 2017 – Párbeszédben az építésügyi minőségért és innovációért konferencia célja az volt, hogy a kormányzati döntéshozók, a perspektivikus iparágak képviselői, a tudásközpontok, a piacosítást támogató és a hídképző szervezetek párbeszédét egy közös iparfejlesztési platform kialakítása, és konkrét ipari innovációs együttműködések felé terelje.

Kép letöltése

Az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) január 31. és február 1. napján megtartott rendezvényén Füleky Zsolt építészeti és építésügyi helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy az építésüggyel kapcsolatos állami bürokrácia radikális csökkentése, valamint a szakpolitika és a szakmai képviseletek közötti együttműködés serkentése kedvezően hatott az elmúlt időszak építésügyi reformjainak menetére. Füleky Zsolt hozzátette, az együttműködési kör bővítése érdekében már több szakmai szervezetet is stratégiai partnereinek tekint a Miniszterelnökség.

Ennek sarokpontjai az országjáró rendezvénysorozatok, melyek során régiónként találkozunk a magyar építésszakmával. 2015-től eddig tíz helyszínen tartott az Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter fórumot, több mint 1000 építésszel ismertetve a kormányzati szándékokat. A fórumok során felmerülő szakmai véleményeket beépítjük a céljaink megvalósításába – tette hozzá Füleky Zsolt.

A helyettes államtitkár beszámolt arról is, hogy a Miniszterelnökség mindent megtesz annak érdekében, hogy a települési önkormányzatokkal, valamint a helyi szervezetekkel közösen, az állami főépítészek, a Magyar Építész Kamara, a Főépítészi Kollégium, a Lechner Tudásközpont, a megyei önkormányzati főépítészek és a megyei jogú városok főépítészei segítségével 2017-ben elkészüljön Magyarország településeinek arculati kézikönyve, amely a településkép védelmét szolgálja. A településkép védelme a település vagy településrész jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatának és szerkezetének - az építészeti, táji érték és az örökségvédelem figyelembevételével történő - megőrzését vagy kialakítását jelenti.

Füleky Zsolt beszámolt a hallgatóságnak a területrendezés megújításáról is, ami – mint elmondta – együtt jár a bürokráciacsökkentéssel, a fejlesztésorientált jogszabályi keretrendszer megteremtésével, valamint a szereplők adminisztratív és anyagi terheinek csökkentésével.

A MINNOTECH konferencia-sorozat kiváló platformot biztosít a szakmai párbeszédre, közös célok és irányelvek megfogalmazására, az együttműködések kialakulására, valamint a jogalkotó és a jogalkalmazók közötti személyes kommunikációra az ágazatban. Mindezek pedig elengedhetetlen feltételei a minőségi építésügynek, ezért a Miniszterelnökség meghatározó felületként tekint a MINNOTECH-re.

(Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság)