Magyarország megtette a szükséges lépéseket a térségen belüli, kétirányú földgázszállítást biztosító infrastruktúrák kiépítése érdekében. Emellett hazánk nemcsak elérte, hanem meg is haladta azt az Európai Unió által előirányozott célt, miszerint 2020-ra valamennyi tagállam villamos energia határkeresztező kapacitásának el kell érnie a beépített villamosenergia-termelési kapacitásnak legalább 10 százalékát – mondta Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár az Energia Tanács 2015. március 5-i ülésén, Brüsszelben.
A tanácskozáson az energiaunió létrehozásáról szóló uniós keretstratégiát vitatták meg a tagállamok képviselői.
Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár felszólalásában hangsúlyozta: az energiauniót fokozatosan, a regionális és ország-specifikus sajátosságok figyelembe vételével lehet létrehozni. A tagállamok energiarendszereit összekötő és a forrásokhoz kapcsolódó infrastruktúra elengedhetetlen a belső energiapiac működéséhez és az energiaunió megvalósításához. Hozzátette: mindehhez első lépésként az Észak‒Déli Energiafolyosó és a kétirányúsított földgáz határkeresztező vezetékek megvalósítása. Emellett a közös érdekű projektként (PCI) meghatározott, hiányzó infrastruktúrák kiépítését is folytatni kell.
Az energiafüggőséget csökkentő és a beszerzés diverzifikációját biztosító infrastruktúra-fejlesztés piaci alapon nem mindig megvalósítható, ezért elengedhetetlen az uniós támogatások bevonása, az Európai Bizottság együttműködése – hívta fel a figyelmet az államtitkár. A megvalósult regionális gáz- és villamosenergia-piaci együttműködések további fejlesztése elősegítheti az energiaunió céljainak megvalósulását, hiszen bizonyítottan életképes koordinációt jelentenek.
Az Európai Tanács 2014. júniusi ülésén fogadta el azt a stratégiai menetrendet, amelynek egyik hangsúlyos eleme az „Előretekintő klímapolitikát folytató energiaunió megvalósítása”. Az energiaunió megvalósítását a lakosság, a vállalkozások számára megfizethető energia biztosítása és a tagállamok energiabiztonságának megerősítése teszi szükségessé. A brüsszeli tanácskozás célja az energiaunió megvalósításához nélkülözhetetlen fő cselekvési irányok részleteinek megvitatása és a fenntarthatóság, a versenyképesség, az ellátásbiztonság azon – az energiaunió szempontjából fontos – aspektusainak meghatározása, amelyekkel sürgősen foglalkozni kell.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)