A fejlesztési tárca azt várja el a nemzeti vasúttársaságtól, hogy a kedvezményes múzeumlátogatási lehetőség felfüggesztése helyett más módon, az iskolákkal való együttműködés fokozásával, előzetes helyfoglalási rendszer alkalmazásával szolgálja ki a májusban és októberben megnövekedő csoportos utazási igényeket.
A Magyar Állami Operaház kezdeményezésére 2013 tavaszán indult útjára az utóbbi évtizedek legnagyobb szabású, világviszonylatban is egyedülálló kulturális köznevelési programja, az „OperaKaland”. Az országos programban eddig 220 város 750 intézményéből 126 ezer diák vett részt. A vasúttársaság adatai szerint a 2014. évi mintegy 10 ezer fővel szemben 2015-ben már több mint 21 ezren utaztak vonattal az előadásokra.
A MÁV-Start Zrt. az előadások napjain megnövekedő utazási igényekre hivatkozva májusban tíz napra, októberben pedig két hetes időtartamra kért és kapott engedélyt a múzeumlátogatásokhoz kapcsolódó díjmentes utazási lehetőség szüneteltetéséhez. Az országos múzeumok látogatásáról szóló kormányhatározat 14 budapesti múzeum látogatását tette lehetővé díjmentes vasúti utazás keretében. Az elmúlt években több fővárosi gyűjtemény vidéki tagintézményekkel gyarapodott, így már az ország számos más pontjára is díjmentesen lehet eljutni. A múzeum- és koronalátogatással kapcsolatos díjmentes utazási lehetőséget évente mintegy 100 ezren vették igénybe közel 400 millió forint értékben. Az ideiglenes korlátozás nem érintette a más jogszabály alapján az osztálykirándulásokhoz is igénybe vehető jelentős kedvezményeket, amelyekkel az ország egész területén élhetnek a csoportosan utazó diákok.
A fejlesztési tárca arról tájékoztatta a vasúttársaság vezetőit, hogy a jövőben az utazási kedvezmények bármiféle szüneteltetését csak akkor és ott tartja elfogadhatónak, ahol a felszállni kívánó utasok száma ténylegesen meghaladja a biztosítható férőhelyet. A hálózati szintű korlátozás korábban jóváhagyott alkalmazását a szakminisztérium a továbbiakban nem támogatja.
Az iskolás csoportok utazási csúcsainak idején a MÁV-START-nak az előzetes helyfoglalásra fokozottan építő együttműködési rendszert érdemes működtetnie az iskolákkal. A lehetőséggel nem élő oktatási intézmények számára jelezni kell, hogy a férőhelyeket meghaladó, helyfoglalással nem rendelkező utazási igények a helyszínen visszautasíthatók. A vasút iránti társadalmi bizalom erősítése érdekében minden ésszerű intézkedést szükséges megtenni az igényekhez igazodó többlet férőhelyek biztosítására.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)