Magunk mögött kell hagynunk az idejétmúlt konfliktusokat és megkülönböztetéseket a hőmérséklet-emelkedés 2°C alatt tartása érdekében, mindnyájan felelősek vagyunk – mondta Fónagy János államtitkár az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény (UNFCCC) Részes Feleinek 20. (COP20) és a Kiotói Jegyzőkönyv Részes Feleinek 10. (CMP10) éves Konferenciáján.

A 2014. december 1-12. között, Limában megrendezett találkozó középpontjában az új globális klímavédelmi egyezmény kialakítása állt.

A magyar delegációt vezető Fónagy János a Részes Felek miniszterei előtt tartott beszédében ismertette a hazai klímapolitika fő eredményeit, további lépésekre, nemzetközi összefogásra ösztönzött. Kiemelte, hogy az országoknak fontos teljesíteniük vállalásaikat, ezért mindennemű kibocsátás-csökkentési ambíciónövelést megfelelő gazdasági és finanszírozási lépésekkel kell támogatni. Hangsúlyozta, hogy szükség van a lakosság rugalmasságára is az alacsony kibocsátású gazdaságra való átállás közös tanulófolyamatában.

Az államtitkár a 2015-ös egyezmény kialakításával foglalkozó kerekasztal-beszélgetésen kifejtette: „az új egyezménynek jogilag kötelező erejűnek, mindenkire alkalmazhatónak kell lennie, lehetőleg egy jegyzőkönyv formájában. A jövő évi elfogadás érdekében tartani kell a Varsóban egyeztetett menetrendet és konstruktívan együttműködve kell haladni a Párizs felé vezető úton”.

A találkozón első alkalommal megrendezett multilaterális értékelés során 17 fejlett ország mutathatta be az eddig elért klímapolitikai eredményeit. Az Európai Unió és 13 tagállama mellett az Egyesült Államok, Új-Zéland és Svájc tartottak előadásokat. A bemutatók célja a fejlett és fejlődő felek közötti kölcsönös bizalomépítés elősegítése volt.

A konferencia fő eredménye a hosszú vita után elfogadott „Lima call for climate action” határozat. Az Európai Unió, Új-Zéland és Japán jelentős engedményeket tettek, főként a finanszírozás és az alkalmazkodás területén. A fejlődő országok mindvégig ragaszkodtak megkülönböztetett kedvezményeikhez, követeléseikhez, amelyek így az új egyezmény törzselemei között szerepelhetnek majd. Az elfogadott határozat szerint a Részes Feleknek érthetően és világosan ki kell dolgozniuk, és jóval a 2015-ös év vége előtt be kell nyújtaniuk tervezett nemzeti hozzájárulásaikat, amellyel a 2°C-os cél elérhetővé válik. A határozat melléklete részletesen bemutatja az új egyezmény szövegtervezetének lehetséges elemeit, így a jövő évi tárgyalások rugalmas alapjául szolgál.

A limai egyezséggel tartható a tavalyi, varsói konferencián elfogadott menetrend. Eszerint az új egyezmény elemeiről szóló vita 2015 februárjában, Genfben folytatódik, a szövegtervezet pedig júniusra alakul ki. Az új egyezményt a Részes Felek a 2015 végén, Párizsban megrendezendő konferenciája elé terjesztik elfogadásra.

Bővebb információ a konferenciáról itt: http://newsroom.unfccc.int/lima/lima-call-for-climate-action-puts-world-on-track-to-paris-2015/

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)