A digitális, vagy smart technológia alkalmazásához - amely egy eszköz a magasabb jövedelmezőség, a gazdaságosabb és a kímélőbb mezőgazdasági termelés eléréséhez - komoly tudás is szükséges. Ennek összegyűjtése és a gazdálkodóknak átadása fontos feladata és célja a szaktárcának.
A Bábolnai Gazdanapok nyitónapján Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára, „Az agrárdigitalizáció, mint a versenyképesség záloga” címmel megtartott előadásában arról is beszélt, hogy a modern technológiák olyan döntéstámogató megoldásokat kínálnak a gazdálkodóknak, amelyekkel könnyebben tudnak alkalmazkodni a változó természeti és egyéb körülményekhez. Az összegyűjtött, rendszerezett információk birtokában megalapozottabb szakmai-termelési döntéseket lehet hozni, amelyek alacsonyabb költségek mellett nagyobb versenyképességet, és jövedelmet, magasabb hozamot biztosíthatnak.
Magyarország Digitális Agrár Stratégiája Európában elsőként tárja fel és számszerűsíti a modernizáció várható hatásait, a digitalizációban rejlő egyértelmű előnyöket. A stratégia célkitűzéseket fogalmaz meg, továbbá felsorolja azokat a rövid- és középtávon teljesítendő feladatokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a magyar mezőgazdaság továbbra is az élvonalhoz tartozzon az Európai Unióban.
Feldman Zsolt a technológiák alkalmazásának fokozatos átvételére figyelmeztetett. Véleménye szerint nem csak a gazdálkodók képzése rendkívül fontos, hanem az alkalmazottak digitális technológiai jártasságának fejlesztése is. Az államtitkár a következő évek fő kihívásait a tudásátadásban látja. Ezért indította el a minisztérium az agrárkamarával közösen a digitális Agrárakadémiát. Ez egyfajta olyan közös felület, ahol a magyar agráriumban dolgozók térítésmentesen hozzáférhetnek a szükséges tudáshoz.
A korszerű mezőgazdasági ismeretek átadását már az iskolában el kell kezdeni. Az „Okos Gazda Program”elsődleges célja a korszerű agrárgazdasággal kapcsolatos ismeretek beillesztése a mezőgazdasági szakképzés tananyagaiba – hangsúlyozta Feldman Zsolt.
(AM Sajtóiroda)